1 kwietnia – 30 października 2022
Celem projektu była popularyzacja twórczości tego wybitnego artysty żyjącego w latach 1882 – 1946 i uznawanego na świecie za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy pierwszej połowy XX w., pioniera wielu nurtów sztuki, w tym Art Deco. Jego sztuka znajduje się we wszystkich najbardziej znaczących muzeach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Mieszkając w Paryżu, Elie Nadelman przyjaźnił się z wybitnymi przedstawicielami świata sztuki m.in. z André Salmonem, Amedeo Modiglianim, Gertrude i Leo Steinem, a w środowisku polskiej kolonii artystycznej utrzymywał bliskie relacje z Leopoldem Gottliebem, Melą Muter, Gustawem Gwozdeckim, Eugeniuszem Zakiem, Louisem Marcoussisem oraz wieloma innymi artystami. W jego pracowni bywał Pablo Picasso, który podziwiał jego eksperymenty formalne.
Projekt obejmował następujące zadania:
- organizacja i promocja wystawy rzeźb, rysunków i grafik artysty z okresu paryskiego 1904-1914 pod tytułem „Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco”;
- przygotowanie i publikacja katalogu „Elie Nadelman. W poszukiwaniu piękna...”, zawierającego artykuły badaczy: Agnieszki Dziki, dr Ewy Ziembińskiej, dr Ewy Bobrowskiej, dr Magdaleny Furmanik-Kowalskiej i Cynthii Nadelman;
- warsztatów plastycznych dla seniorów i młodzieży we współpracy z Magazynem Sztuk, filią Ośrodka Kultury Ochoty;
- opracowania i dystrybucji dwóch kart edukacyjnych dla dzieci o rzeźbie i o Art Deco;
- promocji katalogu;
- innych działań edukacyjnych, w tym oprowadzań po wystawie także w wersji on-line (3 filmy udostępnione na stronie fundacji i platformie YouTube).
Wystawa została uroczyście otwarta 10 maja. W wernisażu wzięli udział zarówno naukowcy, popularyzatorzy kultury jaki i dziennikarze. Odbyły się cztery popołudniowe oprowadzania po wystawie dla dorosłych i młodzieży w terminach: 09.06., 07.07., 08.09., 29.09. Przygotowane zostało również oprowadzanie on-line w formie trzech filmów udostępnionych bezpłatnie na platformie YouTube i stronie fundacji.
Odbyły się także dwa spotkania edukacyjne na ekspozycji dla studentów historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego oraz wizyta studyjna uczestników konferencji naukowej "Antyk w polskiej sztuce i kulturze artystycznej końca XVIII - początku XXI wieku", zorganizowanej przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata w dniach 21-23 września w Warszawie. Artyście i wystawie został poświęcony wykład "Elie Nadelman. Piękno i nowoczesność" zorganizowany przez Fundacja Art Transfer i artdone.pl (17 czerwca 2022). Wystawa została również zaprezentowana 6 września podczas Festiwalu Pardes w Kazimierzu Dolnym.
W ramach działań edukacyjnych odbyły się cztery spotkania dla seniorów i młodzieży zorganizowane wraz Magazynem Sztuk, filią Ośrodka Kultury Ochoty, w dniach 19.05., 02.06., 23.06. i 07.07. Obejmowały one: oprowadzanie po wystawie oraz dyskusje o sztuce i art deco, a następnie warsztaty plastyczne (rysunek różnymi technikami i na różnych podłożach). Efekty warsztatów w postaci rysunków zostały zaprezentowane jako kilkudniowa wystawa w Magazynie Sztuk.
Partnerem projektu była Fundacja PZU. Współpraca: Archiwum Emigracji w Toruniu, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Magazyn Sztuk OKO. Patronat medialny: RMF Classic, Rynek i sztuka, Dobre Wnętrze, Urzadzamy.pl, Artluk, Linia Prosta.
W ramach projektu został wydany katalog "Elie Nadelman. W poszukiwaniu piękna", pod redakcją Magdaleny Furmanik-Kowalskiej i Krzysztofa Wejmana w nakładzie 300 egzemplarzy
ISBN: 978-83-963329-1-2
Publikacja zwiera następujące treści: a) wstęp odredakcyjny z wypowiedziami prof. Jerzego Malinowskiego, b) artykuł kuratorski Agnieszki Dziki "Elie Nadelman. Doskonała forma", c) artykuł dr Ewy Ziembińskiej "Wielki nieobecny. Nadelman w Polsce", d) dr Ewy Bobrowskiej "Luźne kartki o Nadelmanie, Golbergu i doskonałości formy", e) dr Magdaleny Furmanik-Kowalskiej "Jak sztuka stała się reklamą. Wizerunek Heleny Rubinstein a twórczość Eliego Nadelmana", f) Cynthii Nadelman "Chronologia życia i twórczości Eliego Nadelmana", g) część katalogową zawierającą fotografie prezentowanych na wystawie prac wraz z opisami i interpretacjami obiektów autorstwa Agnieszki Dziki, h) spis wybranych wystaw i bibliografię, i) przedruk manifestu artystycznego artysty z czasopisma "Sztuka" z 1912 roku, j) reprodukcje 32 rysunków artysty stanowiących jego portfolio "Vers La Beauty Plastique". W publikacji zastosowano twardą płócienną oprawę nawiązującą do stylu wydawnictw powstających na początku XX wieku. Nadruk na okładce wykonany został w sposób rzemieślniczy przez pracownię sitodruku "Kwiaciarnia Grafiki" za pomocą ekologicznych farb przyjaznych środowisku.
Promocja katalogu on-line z udziałem autorek odbyła się 27 września, o godz. 18:00. Wydarzenie oglądało na żywo 55 osób, a po zakończeniu dodatkowo wyświetliło go 36 osób. Spotkanie było nagrywane i zostanie w formie filmu udostępnione na platformie YouTube i stronie Fundacji.
Wydarzenia w projekcie
Publikacje i prasa