1 czerwca - 30 grudnia 2024
Leopold Gottlieb (1879 Drohobycz - 1934 Paryż) – polski malarz i rysownik, młodszy brata malarza Maurycego Gottlieba (1856-1879), absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, współinicjator powstania wraz z Witoldem Wojtkiewiczem "Grupy Pięciu”. Żołnierz i dokumentalista Legionów Polskich. Późniejszy propagator ich znaczenia w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Polski patriota. Mieszkający większość swojego życia we Francji i czynnie funkcjonujący w wiedeńskim oraz paryskim środowisku artystycznym (Mela Muter, Eugeniusz Zak, Mojżesz Kisling), nieustannie utrzymywał bliskie relacje z polskimi stowarzyszeniami, w tym z warszawskim „Rytmem” i krakowskimi "Formistami".
Celem projektu jest digitalizacja i zabezpieczenie, a następnie wstępne częściowe opracowanie zachowanej w kolekcjach rodzinnych, spuścizny po artyście, w tym szkiców, grafik, dokumentacji fotograficznej z epoki i bogatej korespondencji artysty, łącznie ponad 1500 obiektów.
Leopold Gottlieb była jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki międzywojennej. Uznanym artystą w Polsce, w Austrii, we Francji i innych krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych (grupa "Pięciu"), gdzie studiował w latach 1896–1902 u Jacka Malczewskiego i Teodora Axentowicza, a następnie polskimi środowiskami artystycznymi w Wiedniu i Paryżu, które w znaczącym stopniu kształtował. W trakcie I wojny światowej aktywny uczestnik walk o niepodległość. Służył w Polskich Legionach, będąc jednocześnie ich dokumentalistą. Jego rysunki ukazujące Józefa Piłsudskiego oraz innych przywódców wojskowych były szeroko upowszechniane w celu wspierania idei odrodzenia Polski. W okresie międzywojennym związany był również, z powstałym w Warszawie, stowarzyszeniem artystycznym "Rytm" i krakowskimi "Formistami".
Digitalizacja, zabezpieczenie i opracowanie spuścizny po tym artyście jest głównym celem projektu. Projekt jest istotny dla rozwoju badań nad polskim dziedzictwem narodowym i wpisuje się w założenia programu "Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą".
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, zgodnie z umową nr 04816/21/FPK/POLONIKA.