1.
1 lipca - 31 grudnia 2024
Leopold Gottlieb był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki modernistycznej, ale słabo znanym w ojczyźnie. Głównym celem Projektu jest popularyzacja jego twórczości w Polsce. Pierwszym zadaniem jest digitalizacja, zabezpieczenie i opracowanie spuścizny artysty znajdującej się we Francji w zbiorach rodzinnych. Kolekcja obejmuje prace oraz korespondencję Gottlieba, które są cennym świadectwem dziejów kultury polskiej za granicą. W ramach kolejnego zadania projektu materiał ten zostanie po opracowaniu udostępniony w specjalnie zaprojektowanym dostępnym i atrakcyjnym wizualnie archiwum cyfrowym. Będzie ono rozwijane także po zakończeniu tego Projektu w ramach kolejnych, obejmujących inne kolekcje twórczości Gottlieba.
2.
1 czerwca - 30 grudnia 2024
Leopold Gottlieb (1879 Drohobycz - 1934 Paryż) – polski malarz i rysownik, młodszy brata malarza Maurycego Gottlieba (1856-1879), absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, współinicjator powstania wraz z Witoldem Wojtkiewiczem "Grupy Pięciu”. Żołnierz i dokumentalista Legionów Polskich. Późniejszy propagator ich znaczenia w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Polski patriota. Mieszkający większość swojego życia we Francji i czynnie funkcjonujący w wiedeńskim oraz paryskim środowisku artystycznym (Mela Muter, Eugeniusz Zak, Mojżesz Kisling), nieustannie utrzymywał bliskie relacje z polskimi stowarzyszeniami, w tym z warszawskim „Rytmem” i krakowskimi "Formistami".
3.
1 sierpnia – 31 października 2024
Celem projektu jest upowszechnienie historii praskiej pracowni rzeźbiarskiej Jana Bohdana Chmielewskiego i jego żony Leokadii, ale jednocześnie o polskiej rzeźbie nowoczesnej i warszawskim lokalnym dziedzictwie kulturowym. W ramach projektu zostanie zorganizowany I Festiwal „Chmielewscy i rzeźba nowoczesna”.
4.
1 marca 2023 - 15 lutego 2024
Celem projektu jest opracowanie i prezentacja bogatego i wybitnego dorobku twórczego Józefa Hechta (1891, Łódź - 1951, Paryż) polskim odbiorcom. Malarz, rzeźbiarz, ale przed wszystkim grafik, uczący w Atelier 17 - pracowni, z której tworzyli m.in.: Picasso, Miro, Giacometti, Ernst, Kandinsky i wielu innych najważniejszych artystów modernistycznych. W ramach projektu przygotowana zostanie wystawa, katalog i działania edukacyjne dla dzieci i dorosłych, w tym osób ze specjalnymi potrzebami.
5.
1 lutego - 30 października 2023
Efektem projektu jest album zawierający reprint dwóch najwcześniejszych tek graficznych Hechta wykonanych w miedziorycie i wydanych pierwotnie w Paryżu: Arki Noego (1926) i Atlasu (1928). Publikacja zawiera także esej Katarzyny Kulpińskiej na temat graficznej twórczości Hechta oraz rozbudowane komentarze do każdej z plansz graficznych.
6.
Projekt realizowany od 2021
Mela Muter Research Center powstało w celu prowadzenia badań i popularyzacji wiedzy o życiu i twórczości polskiej artystki, Meli Muter (1876 – 1967). Centrum stawia sobie również za cel ochronę dorobku artystycznego artystki pod względem prawnym i materialnym. Mela Muter Research Centre od 2021 roku bada i opracowuje twórczość Meli Muter w celu przygotowania pierwszej kompleksowej monografii tej artystki, a także opracowań dotyczących jej relacji z innymi artystami.
7.
1 kwietnia – 30 października 2022
Celem projektu była popularyzacja twórczości tego wybitnego artysty żyjącego w latach 1882 – 1946 i uznawanego na świecie za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy pierwszej połowy XX w., pioniera wielu nurtów sztuki, w tym Art Deco. Jego sztuka znajduje się we wszystkich najbardziej znaczących muzeach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Mieszkając w Paryżu, Elie Nadelman przyjaźnił się z wybitnymi przedstawicielami świata sztuki m.in. z André Salmonem, Amedeo Modiglianim, Gertrude i Leo Steinem, a w środowisku polskiej kolonii artystycznej utrzymywał bliskie relacje z Leopoldem Gottliebem, Melą Muter, Gustawem Gwozdeckim, Eugeniuszem Zakiem, Louisem Marcoussisem oraz wieloma innymi artystami. W jego pracowni bywał Pablo Picasso, który podziwiał jego eksperymenty formalne.
8.
4 listopada 2021 – 14 lutego 2022
Projekt obejmował wystawę prezentującą twórczość graficzną tego wielostronnie uzdolnionego artysty. Współtworzącego poznańską grupę ekspresjonistów "Bunt" w latach 1918-1920 wraz z wydawcą pisma "Zdrój" Jerzym Hulewiczem. Utrzymującym kontakty z awangardowymi ugrupowaniami polskimi i międzynarodowymi. Wybrane na ekspozycję prace ilustrowały rozwój artystyczny Kubickiego. Od najbliższej ekspresjonizmowi „Wieży Babel”, poprzez prace inspirowane ludowym drzeworytem, a posiadające coraz bardziej uproszczone formy, dostrzegalne w „Akcie z chmurami” i „Wieży kościelnej w Schömbergu”, po abstrakcyjno-kubizujące dzieła jak „Tancerka” oraz „Myśl”, które uznawane są za pierwsze polskie awangardowe dzieła.