01/05/2022
„Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco”
2022-05-10 – 2022-09-30
Elie Nadelman (1882-1946) jest uznawany na świecie za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy I połowy XX w., pioniera wielu nurtów sztuki, prekursora Art Deco. Jego sztuka znajduje się we wszystkich najbardziej znaczących muzeach, głównie w Stanach Zjednoczonych i Francji.
Niestety w Polsce dotychczas miała miejsce jedynie jedna wystawa tego artysty, w roku 2004 w Królikarni, oddziale Muzeum Narodowe w Warszawie. Teraz tę wybitną twórczość przybliży polskiemu odbiorcy wystawa dzieł Nadelmana, którą od 10 maja do 10 września 2022 roku będzie można oglądać w Wejman Gallery w Warszawie. Dzięki staraniom Fundacji Art & Modern na ekspozycji zaprezentowane zostaną dwie unikatowe, wykonane w karraryjskim marmurze Idealne głowy, które powstały podczas pobytu Nadelmana w Paryżu w latach 1904-1911. Towarzyszyć im będą rysunki i grafiki odzwierciedlające prowadzone przez artystę poszukiwania doskonałej formy i linii, a w konsekwencji idealnego piękna. Piękna, które tak bardzo zachwyciło potentatkę kosmetyczną Helenę Rubinstein, że w 1911 roku kupiła wszystkie prace z londyńskiej wystawy artysty. Dzieł zapowiadających Art Deco, które zdominuje europejską i amerykańską estetykę dopiero 20 lat później, w okresie międzywojennym.
Mieszkając w Paryżu, Nadelman przyjaźnił się z wybitnymi przedstawicielami świata sztuki m.in. z André Salmonem, Amedeo Modiglianim, Gertrude i Leo Steinem, a w środowisku polskiej kolonii artystycznej utrzymywał bliskie relacje z Leopoldem Gottliebem, Melą Muter, Gustawem Gwozdeckim, Eugeniuszem Zakiem, Louisem Marcoussisem oraz wieloma innymi artystami. W jego pracowni bywał Pablo Picasso, który podziwiał jego eksperymenty formalne.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog zawierający również eseje na temat artysty i jego znaczenia dla sztuki XX wieku. Przygotowane zostaną także warsztaty plastyczne połączone z oprowadzeniem po ekspozycji.
Partner: Fundacja PZU
Współpraca: Archiwum Emigracji w Toruniu, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Magazyn Sztuk OKO.
Patronat medialny: RMF Classic, Rynek i sztuka, Dobre Wnętrze, Urzadzamy.pl, Artluk, Linia Prosta.
→ Więcej informacji i biografia artysty